Slavonice se dvěma a půl tisíci obyvateli nejsou zrovna velké. Přesto můžou s počtem zajímavých míst a památek směle soupeřit s mnoha o hodně většími městy. Určitě vám neuniknou pozornosti dvě nádherná náměstí, která se u kostelní věže setkávají. Bohužel bývá dosti opomíjeno právě menší z nich. Má ale svou velice klidnou a nádhernou atmosféru a právě na Horním náměstí naleznete mnoho unikátních míst. Například atelier významného brněnského řezbáře Jiřího Netíka, soustavu domů čp. 518 a 517, přičemž ve druhém uvedeném je v prvním patře unikátní bývalá luteránská modlitebna s gotickou dřevěnou stěnou, natíranou až do dnešní doby býčí krví. K vidění jsou i překrásná medailonová sgrafita a sgrafitové fasády domů s různými výjevy.
Dále určitě navštivte vyhlídku na věži a slavonické podzemí, což je systém podzemních chodeb v trochu jiném podání, než můžete zažít třeba ve Znojmě nebo Jihlavě. Hřbitovní kaple sv. Kříže a dům na Horním náměstí čp. 520 byly ozdobeny po svém restaurování titulem restaurovaná památka roku. Při pobytu v deštivém počasí jistě přijde vhod návštěva městského muzea a muzea 20. století, stejně jako již zmíněné luteránské modlitebny v domě U Giordanů na Horním náměstí. Je to téměř jediný z nejvýznamnějších domů, který je vám ochoten odhalit svůj interiér.
V bližším i vzdálenějším okolí města najdete mnoho míst, které stojí za vaši návštěvu. Projděme si nyní některé, jelikož není možné obsáhnout úplně všechna. Krása pobytu ve Slavonicích spočívá i v samotném objevování malebných zákoutí a prožívání náhodných dobrodružství.
V nejbližším okolí doporučujeme zejména lokalitu severozápadně od hranice města. V těchto místech se nachází soustava rybníků na Slavonickém potoku, která nabízí koupání v přírodě, a to zejména rybníky Dědkův, Starý, Vožralý a Bejčkův, na kterém je možné se povozit na lodičkách. V jejich blízkosti je taktéž zaniklá středověká osada Pfaffenschlag. Určitě stojí za zmínku i komplex tzv. řopíků, což není nic jiného, než obranná linie z dob před druhou světovou válkou, kterou místní nadšenci udržují v podobě, jakou přibližně měla ve své době. Nesmíme zapomenout ani na domácí botanickou zahradu a zoo v areálu Bejčkova mlýna a exkluzivní muzeum samorostů Karla Tůmy, které se však již nachází v katastru samotného města. Tímto směrem se vydává jedna z Graselových stezek. Pěkný výhled na Slavonice zažijete od poutního kostela Božího těla (u místních známého pod názvem Sv. Ducha).
Jihozápadně (asi tři kilometry od Slavonic) se nachází starodávná vesnice Maříž, kde již ve 13. století existoval šlechtický statek. Později se pyšnila honosným zámkem, avšak v období socializmu došlo téměř k její likvidaci. Na konci minulého století se stala domovem keramických dílen. Našli zde také útočiště umělci jako sochaři Martin Ceplecha a Isabela Fárová, designer Vladimír Rajšl či malířka Alena Schulzová, kteří zde působí dodnes. Jen pár desítek metrů od Maříže vede státní hranice s Rakouskem a na téměř samém vrcholu kopce Čihadlo, které patří se svými 700 m n.m. k nevyšším bodům v okolí, je historické trojmezí Čech, Moravy a Rakouska, které připomíná hraniční kámen z této doby. V posledních měsících proběhla částečná revitalizace mařížského zámeckého parku. Bohužel samotný zámek připomínají pouze zbytky obvodových zdí. V Maříži je možné navštívit i muzeum řemesel a historie obce. Musíte mít ovšem štěstí a natrefit na manžele Valkovi, kteří muzeum vytvořili ve své rekreační chalupě.
V okolí města je možno navštívit ještě poutní kostel Panny Marie Montserattské, který byl vystavěn roku 1636. Kostel se nachází asi 5 kilometrů severovýchodně od Slavonic. Jižním směrem se můžete vydat na cyklotrasu, po které dříve vedla železnice do Rakouska. Cyklostezka tam navazuje na další směry a je vhodná jak pro kola, tak i pro in-line brusle. Při výletu po ní projedete mnoho nádherných nedotknutých míst.
Okolí je protkáno systémem cyklostezek, lyžařských a turistických tras, které jsou napojeny na vzdálenější výletní cíle a mezinárodní cesty. Ve vzdálenosti do dvaceti kilometrů stojí za návštěvu zřícenina hradu Landšejna, farma bizonů a lanové centrum u tábořiště Cyklocamp u Starého města pod Landštejnem, zaniklé osady v důsledku vytvoření hraničního pásma Leštnice, Kuní, Pernárec, Košťálkov, dřívější klášter v obci Klášter, torzo zámku v Českém Rudolci, město Dačice s empírovým zámkem, klášter Kostelní Vydří, evropské rozvodí u obce Rožnov a místní Bison Ranč, královské město Jemnice, vodní pila Peníkov - technická památka nebo židovské hřbitovy v Písečné, Starém Městě pod Landštejnem, Dolním Bolíkově a Nové Bystřici.
Pokud se vydáte do vzdálenějších míst, doporučujeme navštívit města v UNESCO Telč (25 km) a Třebíč (60 km), zámky Jindřichův Hradec (40 km), Vranov nad Dyjí (50 km), Uherčice (30 km) nebo Třeboň (50 km), hrady Bítov (40 km), Roštejn (35 km), Corštejn (40 km) a Sadek (50 km), popřípadě nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny Javořici (837 m.n.m), která se tyčí asi 35 km od Slavonic. V Nové Bystřici (20 km) začíná úzkokolejná železniční trať do Jindřichova Hradce a stejně jako v Telči si je zde možné odpočinout při golfu.
V sousedním Rakousku stojí za cestu Museum Humanum ve Fratres (bezprostředně za hranicemi), prohlídka přírodního parku Thayatal v Dobersbergu (8 km), obří voliéra, muzea a náměstí ve Waidhofenu/Th. (20 km) či vodní hrad v obci Heidenreichstein (30 km). Ve městečku Raabs/Th. (20 km) doporučujeme navštívit místní aquapark a hrad, stejně jako nedalekou zříceninu strážního hradu Kollmitz, který byl ve své době protiváhou hradu Landštejn. Pokud vám nevadí ještě delší cestování, určitě se vypravte do údolí Dunaje Wachau a prohlédněte si město Krems (100 km). Nejlepší možnost nákupů v Rakousku vám poskytne Thayapark ve Waidhofen/Th.. Nákupní centrum s 28 obchody a kavárnami určitě nezklame.
|